INDIE I RADŻASTAN

INDIA EXPEDITION – wyjazd w najbardziej charakterystyczny rejon Azji do Indii. Wyprawa oferuje olbrzymie bogactwo kultury, fauny i flory. Stworzyliśmy program, który zapewni obok odpoczynku wiele atrakcji: majestatyczny Taj Machal – pomnik miłości, urokliwe zakątki starego Delhi, wyprawa na słoniach do wielkiego fortu Amber – Dżajpur, Wyprawa do pałaców Maharadży w Radżastanie, Egzotycznych świątyń, tajemniczych miast, pustyni Tar, górskich osad i Benaresu świętego miasta Hinduizmu.
Jest to niezwykły wyjazd ukazujący północne Indie wraz z Radżasthanem i Benaresem. Trasa wyprawy pokazuje wielość obliczy Indii. Pozwala spełnić marzenia o wkraczaniu w świat spoza utartych i znanych szlaków; Indyjskiej pustyni Thar dzikiej i nieposkromionej, Radżasthanu kraju Maharadżów, oraz świętego Benaresu.
Poznamy Indie, które ukazują egzotyczne krajobrazy czy malownicze sceny z życia lokalnych społeczności i pozostawiają pozytywne, magiczne wspomnienia na długi czas. Wspaniała przygoda w samym centrum hinduistycznej kultury i religii pozwoli lepiej zrozumieć oba fenomeny. Podróż dla miłośników przygody pragnących poczuć klimat miejsc odludnych, dzikich i niedostępnych. Czeka nas wizyta na pełnych kolorytu bazarach, kolacje w niepowtarzalnych plenerach, nocleg w pałacu Maharadży w Pokranie w sercu Rajastanu.

dzien4DZIEŃ 1 – INDIE

Spotkanie na lotnisku Chopina w Warszawie z uczestnikami wyprawy i przelot do Delhi z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

Delhi  – miasto i dawna stolica Indii położona w północnych Indiach nad rzeką Jamuną; zamieszkuje ją 11,2 mln mieszkańców (2006), a aglomerację miejską 17,8 mln mieszkańców (2006). Miasto położone jest na wysokości 216 m n.p.m. a jego powierzchnia to 1483 km². Zagęszczenie ludności wynosi 23 tys. os./km². To drugie co do wielkości (po Mumbaju) miasto Indii, wielki węzeł komunikacyjny, centrum przemysłu i kultury, miasto uniwersyteckie, z licznymi teatrami, galeriami, muzeami i zabytkami z okresu Wielkich Mogołów.Miasto przoduje w rozwoju technologii informacyjnej i telekomunikacyjnej (drugie w Indiach po Bangalore).

Delhi jest stolicą jednostki administracyjnej o tej samej nazwie mającej status Narodowego Terytorium Stołecznego Delhi (zajmuje większość jego obszaru). Na obszarze narodowego terytorium stołecznego Delhi znajduje się stolica Indii – Nowe Delhi.  Władze terytorium zabiegają o przekształcenie go w stan.

dzien13DZIEŃ 2 – INDIE – DELHI

W nocy przylot do Delhi, przejazd taksówkami do hotelu, zakwaterowanie.

Hotel znajduje się w bazarowo-turystycznej dzielnicy Pahargandź, pełnej sklepów i niedrogich restauracyjek, gdzie poznamy  prawdziwe hinduskie życie. Rano  po krótkim odpoczynku  wyruszymy na zwiedzanie starej dzielnicy stolicy Indii – Old Delhi. Zobaczymy: Czerwony Fort  – kompleks pałacowy otoczony potężnym murem z czerwonego piaskowca, Jama Masjid – największy meczet Indii oraz dźinijski szpital dla ptaków. Nocny przejazd pociągiem do Jodhpuru w Radźastanie.

Stare i Nowe Delhi Stare Miasto, zabytkowa część miasta otoczona jest XVII wiecznym murem Szachdżahanabadu. Znajduje się tu Czerwony Fort i Wielki Meczet. Poza tym jest tu wiele świątyń, meczetów i bazarów. Nowa część Delhi – New Delhi łączy w sobie bogactwo i biedę. Znajdują się tu dzielnica rządowa, bogate ekskluzywne budynki i wille. Pięknie zaprojektowane ulice i parki. Connaught Place to bogata dzielnica handlowa i mieszkalna z położoną tuż obok dzielnicą rządowa i Rashtrapati Bhavan (pałacem prezydenckim). Wszystko to jednak przemieszane jest z biednymi slumsami wokół miasta i na jego wolnych terenach wewnątrz.

shutterstock_120015172,DZIEŃ 3 – INDIE – JODHPURU

Nad ranem przyjazd do Jodhpuru – błękitnego miasta. Zakwaterowanie w hotelu, śniadanie, a zaraz potem  wspinaczka do potężnego, wznoszącego się nad niebieskim miastem Fortu Mehrangarh, z którego rozciąga się fantastyczna panorama. Po południu spacer po starówce i lokalnych, kolorowych bazarach.

Jodhpur (Dźodhpur) to miasto położone na granicy pustyni Thar, w Rajasthanie. Swoją nazwę zawdzięcza błękitnym ścianom domów znajdujących się w najstarszej dzielnicy, czyli tzw Walled City (Miasto w Murach).

Ten niebieski kolor ma prawdopodobnie na celu odstraszanie owadów i do dziś stosowany jest w indyjskim budownictwie. Inne określenie Jodhpuru to “Słoneczne Miasto” (Sun City) z powodu słonecznej pogody, która panuje to prawie przez cały rok. Miasto ma dobre „strategiczne” położenie leży na „skrzyżowaniu” pomiędzy Jaipurem, Jaisalmerem i Udaipurem.

 

shutterstock_213711940DZIEŃ 4 – INDIE- JAISALMER 

O świcie, dla chętnych wyjście na wschód słońca. Po śniadaniu przejazd autobusem do królowej pustyni – miasta Jaisalmer. Spacer po starówce, nocleg.

Jaisalmer – miasto położone na pustyni Thar w Radżastanie, w Indiach, w pobliżu granicy z Pakistanem. Około 78 tysięcy mieszkańców (2005). Miasto zostało założone w 1156 przez władcę radźpuckiego Rawal Jaisala, jako nowa stolica państwa Radźputów. Miasto jest jedną z największych atrakcji turystycznych Radżastanu.

Fort Jaisalmer – fort zbudowany z piaskowca w 1156[1] przez maharadżę Dźajsala na szczycie wzgórza Trikuta. Fort zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Teren Fortu jest do dzisiaj zamieszkany (około 1/4 ludności Jaisalmer). Najciekawsze obiekty wewnątrz fortu to pałac królewski i świątynie dźinijskie.

 

shutterstock_180804794DZIEŃ 5 – INDIE- JAISALMER

Po śniadaniu kolejny dzień przeznaczony na zwiedzanie miasta Jaisalmer. Wieczorem wyruszymy w nocną podróż do Udaipuru.

indie4DZIEŃ 6 – INDIE- UDAIPUR

Wcześnie rano przyjazd do Udaipuru – miasta pałaców, zwanego Wenecją Indii, a w opinii wielu najbardziej romantycznego z indyjskich miast. Dziś zobaczymy: pałac na wodzie Jagmandir oraz imponujący City Palace.  Zachód słońca będziemy podziwiać z punktu widokowego, z którego rozciąga się panorama całego miasta.

Udaipur został założony w 1559 roku,  przez Maharana Udai Singh II  w żyznej dolinie  Girwa w południowo-zachodniej części Nagda . Miasto zostało założone jako nowa stolica królestwa Mewar.  Obszar ten miał już kwitnącej miasto handlowe, Ayad, które służyło jako stolica Mewar na przełomie X/XI w.  Ayad było jednak położone na obszarze zagrożonym powodzią, dlatego król wybrał wschodnią grań Pichola Lake, aby zbudować  swoją nową stolicę, gdzie natknął się na pustelnika podczas polowania u podnóża góry Arawali . Pustelnik błogosławiąc królowi, podpowiedział mu, żeby zbudować pałac w tym miejscu, zapewniając go, że będzie dobrze chroniony.

KIF_8099DZIEŃ 7 – INDIE- UDAIPUR

Po śniadaniu dalsze zwiedzanie miasta. Odwiedzimy wspaniałą, niezwykle bogato zdobioną świątynię boga Dźagnata – króla wszechświata. Pospacerujemy po starówce i zobaczymy wspaniały Bagore-ki-haveli pałac – rezydencję byłego premiera maharadży Udaipuru, gdzie znajduje się prawdopodobnie  największy turban na świecie. Po południu czas wolny na własne wędrówki a w nocy przejazd pociągiem do stolicy Radźastanu – różowego miasta Jaipur.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADZIEŃ 8 – INDIE- JAIPUR

Wczesnym rankiem przyjazd do Jaipuru, zakwaterowanie w hotelu, śniadanie i kolejny pełen wrażeń dzień. Zobaczymy wspaniałe, różowe mury starego miasta, fantastyczną fasadę Pałacu Wiatrów, odwiedzimy imponującą rezydencję obecnego maharadży Jaipuru – City Palace oraz obserwatorium astronomiczne Jantar Mantar  zbudowane w XVIII w. przez przez maharadżę – astronoma Jai Singha. Wieczorem czeka nas spacer po miejskich bazarach z opcją poznania lokalnej kuchni. Nocleg w hotelu.

Jaipur jest największym miastem i jednocześnie stolicą Radżastanu. Posiada bardzo interesującą starą część miasta oraz 3 rewelacyjne forty w okolicy. Wszystkie budynki najstarszej części miasta tradycyjnie malowane są na różowo, stąd przydomek „Różowe miasto”.

Najpopularniejszym z trzech fortów jest Amber Fort, położony na obrzeżach Jaipuru, łatwo się tam dostać miejskim transportem. Pozostałe forty Nahargarh oraz Jaigarh są mniej oblegane przez turystów, a równie interesujące. Ten ostatni góruje nad miastem i rozciągają się z niego rewelacyjne widoki.

Ze świątyń najpiękniejsza jest chyba Świątynia Małp, ukryta za wzgórzem okupowanym przez wielkie stado małp. Nie zapomnij zabrać ze sobą torby fistaszków.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADZIEŃ 9 – INDIE- JAIPUR-AGRA

Rano przejazd do Amber (10 km od Jaipuru), gdzie znajduje się wspaniały XVI wieczny fort dawnych władców okolic Jaipuru. Położenie fortu jest widowiskowe a sama budowla opisywana jest od każdej strony w podręcznikach architektury jako prawdziwe arcydzieło. Zwiedzanie fortu i powrót do Jaipuru (po drodze widok na malowniczy pałac na wodzie) czas wolny. Po południu przejazd pociągiem do Agry – stolicy niegdysiejszego imperium dynastii Wielkich Mogołów. Zakwaterowanie w hotelu nieopodal Tadź Mahalu. .

Amber – Początki miasta sięgają X wieku; ok. 1037 roku miasto, opanowane przez potężny rycerski klan Kaćhwahów, zaczęło pełnić funkcję stolicy radźputów. W końcu XVI wieku – za panowania Akbara, trzeciego cesarza imperium Wielkich Mogołów, którego jedną z żon (i matką pierwszego syna, Salima, późniejszego cesarza Dźahangira [Jahangir]) była córka Bihara Mala, radży Amberu – adoptowany wnuk tegoż radży, radża Man Singh I, panujący w latach 1590-1614, pełniący funkcję głównodowodzącego wojsk Akbara i należący do najściślejszego kręgu zaufanych władcy, rozpoczął, na miejscu wcześniej istniejących struktur obronnych, budowę cytadeli, którą później przez półtora wieku jego następcy (przede wszystkim inny wybitny dowódca wojsk mogolskich, radża Dźaj Singh I (Dżaj Singh, [Jai Singh]) żyjący w latach 1611-1667)  do rozbudowywali, aż do założenia w 1727 roku przez radżę Dźaj Singha II, w miejscu położonym ok. 10 km na południowy zachód od fortu, nowej stolicy radźpuckiego państwa, od imienia założyciela nazwanego Dźajpurem.

 

shutterstock_176068808DZIEŃ 10 – INDIE- AGRA

Uznawany przez architektów za najpiękniejszy budynek świata, niedawno uznany za ósmy cud świata -Tadź Mahal to wspaniałe mauzoleum z białego marmuru zbudowane z miłości przez cesarza Szah Dżahana dla jego ukochanej i przedwcześnie zmarłej żony Mumtaz. Aby uniknąć tłumów odwiedzimy Tadź Mahal  o wschodzie słońca, następnie pojedziemy do Fortu – rezydencji wielkich cesarzy z przeszłości i pospacerujemy po królewskim parku  podziwiając zachód słońca z widokiem na Tadź. Kolacja i nocleg.

Tadź Mahal został wzniesiony w Agrze, mieście nad rzeką Jamuna, w indyjskim stanie Uttar Pradesh. Agra leży w odległości ok. 200 kilometrów od Delhi – dawnej stolicy Indii. Jest to jeden z głównych punktów wielu wycieczek zagranicznych.

Kompleks budowlany Tadź Mahal składa się z głównej świątyni z wielką kopułą, w kształcie cebuli, charakterystyczną dla sztuki islamu i olbrzymią bramą, symbolizującą wrota do Raju. Jest ona osadzona na plincie, w której rogach stoją cztery minarety – wieże, z których muezin nawołuje wiernych do modlitwy. Uzupełnieniem kompleksu są standardowe elementy tego typu budowli: kanały wodne oraz podzielony na cztery części ogród krajobrazowy. Konstrukcja ogrodu perskiego przed mauzoleum imituje muzułmańskie wyobrażenie raju, które cechuje duże podobieństwo do jego chrześcijańskiego odpowiednika

shutterstock_116523139DZIEŃ 11 – INDIE- ORĆCA

Wcześnie rano przejazd do Gwalior i zwiedzanie kolorowego, bardzo imponującego fortu maharadży Man Singha  oraz niezwykłych, wykutych w skale płaskorzeźb 24 tirtankarów – dźinijskich nauczycieli. Dalszy przejazd do niezwykle urokliwego miasteczka Orćca. Zakwaterowanie, spacer po bazarze i wspinaczka na sam dach ogromnej świątyni Chaturbuj, skąd roztacza się wspaniała panorama okolicy. Kolacja i nocleg.

Gwalior  jest głównym miastem w indyjskim stanie Madhya Pradesh. Znajduje się 319 km (198 mil) na południe od Delhi , stolicy Indii , Gwalior zajmuje strategiczne położenie w  regionie Indii. Miasto i jego twierdza zostały wykluczone przez kilka historycznych indyjskich królestw.  W XIII wieku, został przeniesiony do imperium Mogołów.

Gwalior była zimową stolicą stanu Madhja Bharat która później stała się częścią większego stanu Madhya Pradesh. Po odzyskaniu niepodległości przez Indie w dniu 15 sierpnia 1947 roku, Gwalior pozostał pod władzą lokalnych władców.Miasto otaczają wysokie skaliste wzgórza , od północy  tworzy granicę Ganga- Jamuny.

shutterstock_124952438DZIEŃ 12 – INDIE- KHAJURAHO

Orćca może i dziś jest malutka, ale kiedyś (XVI w.) była stolicą wielkiego mocarstwa butnej dynastii Bundelów. Stąd jej bogata i pełna rozmachu architektura. Przed nami dwa wspaniałe pałace, z których jeden nie tyle służył do mieszkania, co do zażywania wymyślnych przyjemności (w tym kamasutry), ponadto pełne uroku pomniki nagrobne władców oraz słynąca z przepięknych fresków świątynia bogini Lakszmi . Spacer po starówce, czas wolny. Po południu przejazd do Khajuraho. Zakwaterowanie i nocleg.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADZIEŃ 13 – INDIE- KHAJURAHO

Rano po śniadaniu zwiedzanie światyni Khajuraho. Kiedyś było ich 80, do dziś zachowały się jedynie 22. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO wspaniałe świątynie w Khajuraho  słyną nie tylko z odważnych, erotycznych scen rodem z kamasutry, ale są przykładem ogromnej dojrzałości i architektonicznej doskonałości, którą Indie osiągnęły już w X wieku. Odwiedzimy te wspaniałe  budowle nie tylko na nogach ale także na rowerach (dla chętnych), zaglądając po drodze do malowniczej wioski.  Czas wolny na zakupy i samodzielne wędrówki. Nocą przejazd do najświętszego z indyjskich miast – Varanasi.

Khajuraho jest jedną z największych atrakcji turystycznych Indii. Znajdują się tu wspaniałe, średniowieczne świątynie słynące z bogatych zdobień, rzeźb pokrywających całe budowle od środka i na zewnątrz. Rzeźby w dużej części mają charakter erotyczny, co dodaje całej sprawie smaczku. Te Hinduistyczne oraz Dżinistyczne świątynie powstały w X i XI wieku, po czym zapomniano o nich na kilkaset lat, by Brytyjczycy mogli je odkryć na nowo w roku 1838.  Z prawie 100 świątyń do dziś pozostały jedynie 22.

Samo Khajuraho jest niewielkim miasteczkiem pełnym hotelików i restauracji.

shutterstock_214099039DZIEŃ 1 4 – INDIE- VARANASI

Przed południem przyjazd do Varanasi. To nie tylko najświętsze miasto hindusów, położone nad jeszcze świętszym Gangesem, to także jedno z najstarszych, nieprzerwanie zamieszkałych miast na świecie (3500 lat). Po zakwaterowaniu w starej części miasta wyruszymy na spacer po ghatach – miejscach rytualnych kąpieli i religijnych obrzędów, także kremacji. Zwiedzimy pagodową świątynię nepalską. A wieczorem wraz z setkami hinduskich pielgrzymów oddamy hołd świętej rzece uczestnicząc w rytuale ognia. Kolacja przy dźwiękach klasycznej muzyki indyjskiej i nocleg.

Varanasi - Według legendy Varanasi zostało założone przez Śiwę. Dokładnie nie wiadomo, kiedy powstała pierwsza osada w tym miejscu. Przyjmuje się, że było to około 3000 lat temu[2]. Z pewnością znana była już w V wieku p.n.e. jako Kaśi, co wywodziło się ze słowa „jasny”. Dzisiejsza nazwa pochodzi ze starożytnej nazwy miasta leżącego pomiędzy rzekami Waruna i Assi. Miasto jest co roku odwiedzane przez miliony wiernych, gromadzących się na brzegu rzeki w celu rytualnych ablucji, mających na celu oczyszczenie się z grzechów. Pomimo swej liczącej ponad trzy tysiące lat historii (jedna z najstarszych osad zamieszkanych do naszych czasów), większość zabytków ma nie więcej niż dwieście lat. Jest to efektem licznych najazdów muzułmańskich, jakie nękały Indie od XVI wieku.

shutterstock_214099036 (1)DZIEŃ 15 – INDIE- VARANASI

Rano po śniadaniu popłyniemy łodzią po Gangesie. Zobaczymy rytualne kąpiele oraz wschód słońca nad wielką rzeką. Po śniadaniu wizyta w Złotej Świątyni, słynnej ze swej kopuły pokrytej grubą warstwą złota (800kg). Spacer po zaułkach starego miasta, czas wolny. Dla chętnych wizyta w sklepie z jedwabiami, z których Varanasi słynie na całe Indie. Wieczorem przelot do Delhi, zakwaterowanie i nocleg w hotelu.

Ghaty – są główną atrakcją Waranasi, dla zachodnich turystów niebędących hinduistami, są ghaty (schody do rzeki) ciągnące się wzdłuż brzegów Gangesu. Pielgrzymi przybywający do Waranasi już od rana skupiają się na poszczególnych ghatach, by odbywać oczyszczające kąpiele (pudźa) i medytować w najbardziej niewiarygodnych pozycjach. Bramini oferują błogosławieństwo, żebracy proszą o jałmużnę, dając innym możliwość poprawienia swojej karmy, wreszcie na ghaty przybywają kondukty pogrzebowe, by dokonać kremacji zmarłych, którzy z tego najlepszego w Indiach miejsca udają się w swoją ostatnią pod

Najważniejszych jest pięć ghatów, gdzie pielgrzymi mają obowiązek dokonać kąpieli w określonej kolejności tego samego dnia. Są to: Asi, Dasaswemedh, Barnasangam, Panćaganga, Manikarnika.

EcoGlobe TravelDZIEŃ 16 – WARSZAWA

Przylot do Polski. Lądowanie na międzynarodowym lotnisku Fryderyka Chopina w Warszawie. Zakończenie imprezy.

  • Termin: marzec 2023
  • Ilość dni: 16  dni
  • Liczba uczestników: 10 osób
  • Cena: 8.680 PLN /os

Cena zawiera:

•Przelot na trasie Warszawa – Delhi-Varanasi-Delhi- Warszawa
•Noclegi w pokojach 2-osobowych  typu twin, w hotelach /guest house
•Transport mini busy, autobusy lokalne, riksze, pociąg
•Atrakcje wymienione w programie
•Ubezpieczenie AXA: NNW 4 000 €, KL 30 000 € ubezpieczenie bagażu 400 €
•Opieka 1  przewodnika EcoGlobe Travel podczas wyjazdu
•Przelot na trasie Warszawa – Delhi- Warszawa
•Przelot Varanasi – Delhi
•W powyższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, w zależności, np.: od zmiany rozkładu jazdy komunikacji lokalnej oraz innych czynników zewnętrznych.

Cena nie zawiera:

•Wyżywienia (230$)
•Wstępów do lokalnych zabytków w (sumie min. 300$);
•Wiza indyjska (50$) paszport ważny min. 12 miesięcy z min. dwiema wolnymi stronami.
•Wydatków natury osobistej
•Zwyczajowych napiwków
•Innych świadczeń niż wymieniono w programie